Хормоните и имунната система

 

Знаете ли, че хормоните влияят не само на нашето настроение, но и на функциите на имунната ни система? Проучвания в сферата на психоимунологията и афективната имунология показват, че имунния отговор и нaчинa, по който се чувстваме, са свързани.  

Имунната и ендокринната система работят рамо до рамо. Хормоните също са във връзка едни с други помежду си. Ролята на някои от тях е пряко свързана с изграждането на защитата на организма от настинки и създаване на силен имунен отговор. Това може да доведе до свръхреакция на имунната система, което е предпоставка за развитието на автоимунни заболявания.  

Проучване от 2018 година показва, че жените имат по-силни имунни реакции срещу чужди тела, но също така и срещу собствените си антигени. Това е причината за по-голямото разпространение на автоимунните заболявания при тях.

Кои хормони са отговорни за поддържане на имунната система

Хормоните с най-важна роля за имунната система са: серотонин, естроген, кортизол, прогестерон, окситоцин, пролактин.  

Естроген 

В имунната система, ролята на естрогена е да засилва функциите на B-клетките и T-клетките – два ключови фактора за борба с патогените. По този начин се засилва възпалителният отговор на имунната система.   

Според проучвания, имунната система на жените е най-силна в репродуктивна възраст, когато нивата на естроген са най-високи. Нивата на женския хормон намаляват с напредване на възрастта, което е най-осезаемо в периода на менопауза.   

Възможно е обаче, естрогенът да активира имунните функции прекалено много. Това е един от рисковете на естрогенната доминантност, което е най-честата причина за хормонален дисбаланс и развиването на автоимунни заболявания при жените. 

Прогестерон

Прогестеронът и естрогенът имат противоположна роля при работата на имунната система, като всеки от тях балансира ефекта на другия хормон. Така се създава здравословно равновесие.  

Докато естрогенът засилва имунния отговор, прогестеронът балансира възпалителния отговор, като задейства имунните клетки да намалят възпалението.   

Регулирането на равновесието между двата хормона е важно за поддържането на имунитета в диапазона на златната среда. 

Кортизол

Всички знаем, че когато сме подложени на стрес, здравословното ни състояние се влошава. Това се дължи на връзката на хормона на стреса кортизол и имунната система.  

Ролята на кортизола е да помогне на тялото да  пренасочи енергия за оцеляване при силно стресови ситуации, сред които е имунния отговор на заплахи за организма. 

При балансирана и здрава имунна система кортизолът има противовъзпалителен ефект. Хормонът на стреса активира симпатиковата нервна система. Когато, обаче, стресът се превърне от краткотрайна реакция на тялото в хроничен процес, кортизолът нанася повече вреди, отколкото ползи.

Окситоцин

Познат като хормона на прегръдката, окситоцинът се отделя при допир с друг човек. Това е хормонът, който се бори с тревожността и стреса, и намалява нивата на кортизола. Проучвания показват, че окситоциновите рецептори играят роля за понижаване на хроничното възпаление и подобряване на имунната защита. 

Серотонин

Серотонинът е невротрансмитер и един от хормоните на щастието. Ролята му е да регулира тревожността и настроението. Липсата на серотонин се наблюдава при състояния на депресия и тревожност. 

Ниските нива на този хормон влияят на храносмилането, съня и имунната система.  

Серотонинът влияе на възпалителните реакции чрез активиране на набор от клетки със серотонинови рецептори в цялата имунна система. Някои имунни клетки като мастоцитите, Т-лимфоцитите и някои макрофаги, могат сами да произвеждат серотонин и да подпомогнат имунния отговор.

Пролактин

Най-високите нива на пролактин са по време и след бременност. Ролята му е да подготви женското тяло за кърмене. Извън бременността, пролактинът има противовъзпалителен ефект и помага за моделирането на реакциите на имунната система. 

Най-важната роля на пролактина по време на бременност е да помага на имунната система да премине от състояние на доминиране на TH1 клетки към по-умерено състояние на доминиране на TH2 клетки.  

Важността на  балансиране на хормоните за подобряване на имунната система

Нарушените функции на имунната система са признак, че нещо се случва в нашето тяло, на което трябва да обърнем внимание. Хормоналният дисбаланс води до ниски нива на енергия, загуба на тегло, влошаване на съня, а всички тези негативни влияния отслабват имунната система.  

Има много естествени начини за постигане на хормонален баланс. Първата стъпка е да разчетете сигналите на вашето тяло, за да вземете правилните мерки.  

Източници: 

  1. Dr. Jolene Brighte (2022) Immune System Hormone Guide: How Your Hormone Health Affects Your Immune System https://drbrighten.com/immune-system-hormone-guide/ 

  2. https://www.frontiersin.org/journals/immunology/articles/10.3389/fimmu.2018.01332/full 

 

VRN-blog-post-hormones-immunity-january-EWO-BG-01881