Всеки един родител е констатирал, че децата са значително по-податливи на респираторни инфекции в сравнение с възрастните. Това наблюдение се потвърждава и от статистиките, които показват, че повечето деца в ранна възраст боледуват средно от 6 до 10 пъти годишно от настинки, грип, бронхит и други вирусни заболявания на дихателната система.
Този висок брой рецидиви на боледуване се дължи на няколко ключови фактора.
Незрял имунитет
При децата имунната система все още се развива и е по-слабо ефективна, в сравнение с възрастните. Тя не е изградила достатъчно “спомени” и защитни механизми срещу голямо разнообразие от вируси.
По-чести контакти с вирусни агенти
Децата прекарват повече време в колективни детски заведения, където вирусите и други патогени се предават лесно помежду им. Това увеличава значително вероятността за повторни инфекции.
Незавършено развитие на дихателната система
Детските дихателни пътища са по-тесни и уязвими, което ги прави по-податливи на инфекции и възпалителни процеси.
Невъзстановен имунитет
Много често родителите са склонни да приключат с лечението на респираторната инфекция на детето след отминаване на симптомите, за да не товарят излишно детския организъм с лекарства. Но не бива да забравяме, че всяко боледуване изтощава организма и отслабва имунната система, затова едновременно с атакуването на вируса, трябва да се погрижим и за активирането и възстановяването на имунитета, за да може организмът на детето да възстанови отбранителните си сили и да не остане лесно податливо на последващи патогени.
Много ефективни медикаменти с двоен ефект – антивирусен и имуноактивиращ, са тези, които са създадени на основата на формулата Inosine Acedoben Dimepranol. В аптечната мрежа вече може да се намери такова лекарствено средство без рецепта под формата на сироп, подходящо за прием от деца над 1 годинка.
Превенция на рецидивиращи инфекции
Честите рецидиви на респираторни заболявания при децата, можем да ограничим с някои ключови превантивни мерки и изграждането на правилни навици у детето.
Засилване на имунната система
Освен, че е добре да лекуваме инфекцията с лекарствени средства, които не само се справят с патогена, но и активират имунната система, нашият съвет е да обърнете специално внимание и на храненето по време на и след боледуването на детето. Включете в менюто му храни, богати на витамини, минерали и антиоксиданти.
Правилна хигиена и дезинфекция
Създайте на детето хигиенни навици като редовното миене на ръцете. В сезоните с повишен риск от грипни заболявания може да дезинфекцирате повърхности у дома, с които детето има непосредствен досег, както и да избягвате контакти с болни хора.
Спортуване и разходки
Редовният спорт е изключително важен фактор в превенцията на вирусни заболявания при децата. Поддържането на добра физическа форма чрез физическите натоварвания или разходки сред природата, повишава защитните сили на детския организъм.
Поддържане на оптимална влажност
В студените месеци следете нивата на влажност у дома, тъй като прекомерната влага благоприятства разпространението на вируси.
Проветряване на помещенията
Проветрявайте редовно помещенията, в които детето изкарва повече време.
Пълноценен сън
До 12 годишна възраст децата имат нужда от поне 10 часа нощен сън. За по-малките, до 3-4 годишна възраст, е задължителен и следобедния сън. Насърчавайте детето да се придържа към режим на сън-бодърстване, съответстващ на възрастта му. Качеството и продължителността на съня имат пряко влияние върху имунната система не само при децата. В публикувано изследване е установено, че по време на дълбок сън, определени имунни клетки претърпяват метаболитни промени, които ги правят по-ефективни в борбата с патогени и възпаления.
Чрез комбинация от превантивни действия и последователно лечение, можем значително да намалим честотата на респираторните инфекции при децата. Проактивният подход към здравето на детето е ключът към овладяване на рецидивите на инфекциите и гарантиране на неговото пълноценно развитие.